Knižní archa

Nákupní košík
Jak nakupovat | Jak objednať zo Slovenska


Podzemní Praha - Cílek Václav, Korba Milan, Majer Martin

Cílek Václav, Korba Milan, Majer Martin - Podzemní Praha
Spisovatel: 
Cílek Václav, Korba Milan, Majer Martin
Název knihy: 
Podzemní Praha
Nakladatelství: 
Eminent
Rok vydání: 
2015
Počet stran: 
321
ISBN: 
9788072814992
EAN: 
9788072814992
Podoba knihy: 
vázaná
Jazyk: 
česky

Velká evropská města mají svoji zjevnou tvář plnou památek a turistů, ale rovněž pokračují hluboko pod zem, kde vytvářejí neviditelná podzemní města.


Tato kniha podává přehled hlavních podzemních objektů na území zlaté Prahy a jejího okolí. Popisuje její jeskyně, ponorné toky, těžbu nerostných surovin stejně jako sklepy, katakomby, středověké podzemí nebo kanalizační systém z počátku 20. století. Zavádí nás do podzemí Pražského hradu i do renesanční štoly císaře Rudolfa II. Provádí nás štolami železnorudných dolů i podzemními pískovnami. Ukazuje, jaké má podzemí vliv na současný chod města a obrací se k němu i jako ke zdroji snů, strachů a inspirací. Kniha sleduje dvě linie – první je věcná a praktická. Zabývá se tím, kde leží podzemní prostory budované po dobu jednoho tisíce let, k čemu sloužily a jak vypadají.
Druhá linie je příběhová a symbolická. Pojednává o průzkumu podzemí, ale také čím je pro nás podsvětí – zda temnou říší mrtvých, anebo zda zde plane jemné světlo, které J.W. Goethe i Novalis nalézali v úzkých podzemních štolách. Možná, že pod sférou démonů skutečně tepe Nietscheovo „zlaté srdce Země“. Kniha je doprovázena archivními materiály a skoro dvěma stovkami fotografií, jež pořizoval po dobu několika let celý tým lidí a které patří ke špičce evropské podzemní fotografie.

Hlavním rysem podzemí je kontrast mezi vnitřkem a vnějškem. Podzemní svatyně náleží vnitřnímu prostoru, usebrání, meditaci a cestě ke kořenům bytosti. Rovněž sny, vize a proměny času se líhnou někde uvnitř, ale zjevení přicházejí z nebe. Proto má jeskyně víc do činění s osobním růstem a hora s životem celé komunity. Svatyně na kopcích jsou plné světla, zástupů, vycházení ze sebe, duchovního výdechu. Vyjdeme ven, rozhlédneme se po krajině a obejmeme prostor se všemi kopci, stromy, staveními a lidmi. To je Svatá hora. Ale svatá jeskyně, jaká například leží pod kostelem ve Svatém Janu pod Skalou, to je opatrný nádech, mysterium ticha, vědomí ne-li zápasu, tak alespoň existence mocných sil a také chuť smrti, která je delší než pozemský život. Skrze podzemí přicházíme sami k sobě, ale z druhé strany.

Sklad.č. 9788072814992:
Běžná cena:549 Kč
Sleva: 
122 Kč
Cena pro vás:427 Kč
Přepočet ceny v EUR: 
15 €

Související tituly

Cílek Václav, Hů...

Cílek Václav, Hůla Petr, Majer Martin, Žák Václav - Křivoklátsko
Cena pro vás: 486 Kč

Cílek Václav

Cena pro vás: 214 Kč

BÁRTA Miroslav,...

Cena pro vás: 167 Kč

CÍLEK Václav, KO...

Cena pro vás: 429 Kč

Cílek Václav

Cena pro vás: 209 Kč

Cílek Václav

Cena pro vás: 208 Kč

Cílek Václav

Cena pro vás: 200 Kč

Cílek Václav

Cena pro vás: 200 Kč

CÍLEK Václav, LI...

Cena pro vás: 204 Kč

CÍLEK Václav, ČÍ...

Cena pro vás: 351 Kč

CÍLEK Václav

Cena pro vás: 214 Kč

Cílek Václav

Cena pro vás: 200 Kč

Cílek Václav

Cena pro vás: 211 Kč

Cílek Václav

Cena pro vás: 200 Kč


© 2017 Knižní archa.cz | Obchodní podmínky | Web: Tomáš Vaněk